Runner
System Runner został przygotowany dla redakcji telewizyjnych programów informacyjnych. Służy do przygotowywania scenariusza programu, wspomagając pracę osób realizujących program: wydawcę, producenta, realizatorów dźwięku i wizji, prezentera itd.

W ramach systemu tworzone są scenariusze poszczególnych programów informacyjnych, system generuje interfejsy dla urządzeń studyjnych.

System Runner pracuje w ścisłym związku z systemem FLASH-Pro, który dostarcza mu teksty napisane w oparciu o zgromadzone w ramach systemu informacje, w szczególności korzystając z zarejestrowanych depesz agencyjnych.

Główne cele systemu to:
przygotowywanie scenariusza audycji,
usprawnienie kompletowania informacji przez wydawcę, bilansowanie czasu trwania audycji,
zapewnienie natychmiastowego i równoległego dostępu do aktualnego stanu przygotowanego materiału przez wielu użytkowników poprzez różne stanowiska pracy,
umożliwienie jak najpóźniejszego wydruku kompletu tekstów i utworzenia plików emisyjnych,
wspomaganie zespołu realizatorów programu podczas jego emisji,

System Runner umożliwia:
bieżącą kalkulację zaplanowanego czasu programu z automatycznym obliczaniem czasu odczytu tekstu przez prezentera (lektora),
rezentację scenariusza programu (na ekranie i w postaci wydruku) w różnych układach w zależności od funkcji użytkownika (wydawca, prezenter, realizator wizji, realizator dźwięku, kier. magnetowidów, itp.),
wydruk tekstów dla prezenterów i lektorów w bardzo wygodnej i czytelnej postaci typograficznej,
przygotowanie list ozdobników, wizytówek itp. w zależności od urządzenia,
wygenerowanie plików interfejsowych dla prompterów, generatorów znaków itp.

System działa w oparciu o sieć komputerów osobistych typu PC, pod sieciowym systemem Novell-NetWare. Dane systemu przechowywane są w bazie danych BTrieve.

Temat przygotowywany przez dziennikarza opisywany jest przy pomocy edytora programu FLASH-Pro i może zawierać takie elementy jak np. startówka, tekst czytany w trakcie filmu, wizytówki, itp. Poza określeniem tytułu i autora tematu, dla każdego elementu można określić:
czas trwania,
czas rozpoczęcia emisji względem początku tematu,
rodzaj urządzenia (np. betacam, kamera w studio, generator znaków itp.).

Tak przygotowany temat pobierany jest przez wydawcę i umieszczany w scenariuszu w systemie Runner. Wydawca może też:
zredagować temat sam - bezpośrednio w systemie Runner,
wstawić do scenariusza temat uprzednio przygotowany a nie wykorzystany (który "spadł" z tego lub z któregoś z poprzednich wydań)
powtórzyć temat pobierając go ze scenariusza jednego z poprzednich wydań.

Czasy czytania tekstów przez lektora / prezentera są wyliczane automatycznie wg tempa czytania określanego indywidualnie dla poszczególnych osób. Scenariusz można łatwo modyfikować poprzez dodawanie, usuwanie i zmianę kolejności tematów. Globalny czas i czasy narastające są aktualizowane automatycznie. Na bieżąco prezentowany jest status poszczególnych elementów scenariusza (dostarczony, zatwierdzony, wyemitowany).

Scenariusz programu może być prezentowany w różny sposób. Może zawierać różny zestaw pozycji (wszystkie elementy, tylko teksty prezentera, tylko wizytówki itp.). Scenariusz można oglądać i drukować w różnych układach i z różnymi zestawami informacji dotyczącymi każdego elementu. Sposobów prezentacji może być wiele i mogą one być w ramach jednej instalacji dostosowane do indywidualnych wymagań użytkownika.

Osobom pracującym przy scenariuszu można w systemie przypisać uprawnienia dostępu do poszczególnych funkcji i układów danych. Pozwala to na ograniczenie dostępu osobom niepowołanym.

Zestaw i rodzaj urządzeń wykorzystywanych przy emisji programu jest określany dla danej instalacji i może być modyfikowany.

Dla stałych programów można przygotować jednorazowo "szkielet" scenariusza zawierający powtarzające się w każdym wydaniu elementy. Pozwala to na uniknięcie wprowadzania wielokrotnie tych samych informacji.

System archiwizuje scenariusze wyemitowanych programów. Istnieje możliwość przeglądania archiwum, a także pobierania tematów do powtórnego wykorzystania (np. w programach tygodniowych).

Osoby wymienione w scenariuszu zostają umieszczone na liście honorariów i przy pomocy odpowiedniej funkcji wyceny można im przypisać kwoty wynagrodzeń.

System Runner wyposażony jest w funkcje pomocnicze:
kalkulator,
dwa wielofunkcyjne zegary (stoper, minutnik, budzik),
sygnalizację odebrania przez FLASH-Pro pilnych depesz,
prezentację listy ostatnich depesz agencyjnych odebranych przez FLASH-Pro.

W systemie istnieje możliwość operowania makropoleceniami.

"Fotografie" stanu scenariuszy mogą być cyklicznie przesyłane do systemu RunnerWWW (dla prezentacji w przeglądarkach internetowych).

System Runner może współpracować z innymi systemami współistniejącymi w tej samej sieci. Runner może przesyłać wykorzystane w nadanych programach teksty do systemu archiwalnego, a informacje na temat honorariów do odpowiedniego systemu zarządzającego wynagrodzeniami.

do góry 

© Copyright 2005-2006 by Cogito Software