Strada
System Transportu Danych Strada służy do automatyzacji transportu danych (plików) pomiędzy różnymi aplikacjami działającymi w odległych oddziałach firmy. System jest wykorzystywany między innymi dla zapewnienia komunikacji pomiędzy różnymi instancjami systemów Flash, Runner, RunPlanner i RunnerWWW.

Istnieje szereg zastosowań informatyki, wymagających regularnej wymiany danych pomiędzy różnymi użytkownikami lub aplikacjami pracującymi w różnych miejscach, różnych sieciach lokalnych lub poza nimi. Tradycyjny sposób wymiany informacji - system poczty elektronicznej, z wykorzystaniem typowych programów pocztowych ma, w zastosowaniu do stałych kierunków przesyłania informacji istotne wady. Wymaga za każdym razem "manualnego" zlecania przesyłek, wskazywania adresów odbiorców, dołączania przeznaczonych do wysyłki plików itp. Poza uciążliwością związaną z wykonywaniem powtarzalnych czynności niesie to niebezpieczeństwa przeoczeń i pomyłek. Ponadto metoda ta nie daje pewności czy otrzymane przesyłki pochodzą od zaufanych nadawców i czy "po drodze" nie były modyfikowane.

Strada pozwala na bardzo prostą obsługę i umożliwia automatyzację przesyłania danych.

Przy konstrukcji systemu przyjęto trzy podstawowe założenia:
Jedyne co musi zrobić nadawca wiadomości to umieścić ją w odpowiednim katalogu, najlepiej nie opuszczając aplikacji, w której tworzony jest plik. Może to również robić proces działający bez interwencji użytkownika.
Odbiorca nie powinien wykonywać żadnych dodatkowych czynności związanych z transportem - po prostu ma dostęp do nadesłanych plików bezpośrednio z aplikacji, w której pracuje. Również programy działające bez obsługi operatorskiej mogą otrzymywać przesyłane informacje w obserwowanych przez siebie katalogach.
System ma zapewnić bezpieczeństwo przy przesyłaniu informacji - zabezpieczenie przed błędną informacją przesłaną pomyłkowo lub celowo, weryfikacja przesyłki poprzez sprawdzenie czy nie była "po drodze" zmieniona, czy zawiera znany odbiorcy podpis nadawcy a także zabezpieczenie przed nieuprawnionym odczytem poprzez szyfrowanie informacji.

Główną częścią systemu Strada jest warstwa transportowa składająca się z dwóch części: nadawczej i odbiorczej. Jej zadaniem jest przesyłanie informacji pomiędzy aplikacjami działającymi w różnych węzłach rozproszonej sieci. Warstwa transportowa jest realizowana w dwóch technologiach, z wykorzystaniem:
poczty elektronicznej,
technologii NetDrive firmy Novell.

Strona nadawcza:
Aplikacje produkujące informacje umieszczają je w katalogach nadawczych - po jednym katalogu dla jednego lub kilku adresatów wiadomości,
Część nadawcza warstwy transportowej pobiera informacje z katalogów nadawczych:
w wersji z wykorzystaniem poczty - wykorzystując protokół SMTP wysyła je do skrzynki pocztowej, przy czym każdemu katalogowi nadawczemu przyporządkowana jest jedna lub więcej skrzynek.
w wersji z NetDrive - przekazuje je do katalogu roboczego odbiorcy.

Strona odbiorcza:
Część odbiorcza warstwy transportowej:
w wersji z wykorzystaniem poczty - wykorzystując usługę POP3 pobiera informacje ze skrzynek pocztowych i umieszcza te informacje w katalogach sieci lokalnej, przy czym do każdej skrzynki pocztowej jest przyporządkowany jeden katalog odbiorczy,
w wersji z NetDrive - pobiera informacje z katalogów roboczych i umieszcza te informacje w katalogach sieci lokalnej,
Aplikacje "konsumujące" informacje pobierają je bezpośrednio z odpowiednich katalogów odbiorczych.

System może zapewniać różny poziom bezpieczeństwa w zależności od wymagań:
przesyłanie informacji bez żadnych zabezpieczeń,
kontrola integralności przesyłki przy pomocy sumy kontrolnej - zabezpiecza przed zmianą zawartości przesyłki,
autoryzacja nadawcy poprzez identyfikację podpisu elektronicznego nadawcy,
szyfrowanie danych, które zapewnia zarówno poufność informacji, jak i jej uwierzytelnienie i integralność.

Poziom zabezpieczeń jest w systemie jest definiowany dla poszczególnych kanałów przesyłu.

do góry 

© Copyright 2005-2006 by Cogito Software